نگاهی به فعالیت های دانشکده اصول دین

 

نگاهی به فعالیتهای قرانی

مؤسسه پژوهشی حوزه و دانشگاه و دانشکده اصول‌ دین قم

به گزارش گروه دین و اندیشه "مهر"، مؤسسه پژوهشی حوزه و دانشگاه وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری و تحت اشراف شورای عالی حوزه علمیه قم است. گروه قرآنی این پژوهشکده یکی از سیزده گروه پژوهشی آن است که فعالیت رسمی خود را از سال 81 آغاز کرده است. حجت الاسلام محمد‌باقر سعیدی روشن مدیر گروه، علی‌اکبر بابایی و محمد اسعدی از اعضای هیأت علمی و حجج اسلام محمود رجبی، محمود عبداللهی و محمد‌کاظم شاکر اعضای شورای علمی این گروه را تشکیل می‌دهند.

استخراج مبانی معرفتی قرآن در جهت استحکام زیرساخت‌های اندیشه دینی، نظریه‌پردازی و استخراج دیدگاه‌های قرآنی در حوزه‌های گوناگون انسانی ـ اسلامی، انجام فعالیت‌های میان‌رشته‌ای در حوزه مطالعات و تحقیقات قرآنی با همکاری گروه‌های تخصصی پژوهشگاه و تهیه و تدوین منابع و متون درسی در راستای تأمین نیازهای آموزش مراکز دانشگاهی و حوزوی، رسالت‌ها و مأموریت‌های تعریف شده این گروه است.

از این گروه تاکنون کتاب‌های روش‌شناسی تفسیر قرآن برگزیده کنگره دین‌پژوهان سال 79، سمت و پژوهشکده، مکاتب تفسیری جلد  اول، برگزیده کنگره دین‌پژوهان سال 81، روش‌شناسی تفسیر (کتاب درسی) و تحلیل زبان قرآن و روش‌شناسی فهم آن رتبه نخست کنگره دین‌پژوهان و برگزیده رتبه یکم نمایشگاه قرآن به چاپ رسیده است.

 طرح مکاتب تفسیری نیز در این گروه به پایان رسیده و مبانی فهم و تفسیر قرآن، امامت و ولایت در قرآن، تاریخ تفسیر 1 و 2، معناداری و معنا‌پژوهی گزاره‌های قرآنی، مبانی آرای تفسیری علامه طباطبایی ـ ره‌ ـ ، جلد سوم مکاتب تفسیری و آسیب ‌شناسی جریان‌های تفسیری از طرح‌های مصوب و در دست اقدام آن است.

به گزارش "مهر"، دانشکده اصول‌ دین قم از دیگر مراکزی است که با پیشینه‌ای طولانی به تربیت متخصصان قرآن مشغول است. این دانشکده از سال 1375 با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت خود را آغاز کرده است.

دانشکده اصول‌ دین گرچه در ایران نوپاست اما پیشینه آن به 32 سال پیش در عراق برمی‌گردد. دانشکده اصول ‌دین به همت آیت الله سید مرتضی عسکری از سال 1344 تا 1351 در بغداد فعال بود تا اینکه رژیم بعث آن را تصرف و منحل کرد.

علامه عسکری در اوج مبارزات اسلامی مردم عراق به رهبری آیت الله حکیم، مجبور به ترک خاک عراق شد و از لبنان به ایران موطن اصلی خویش بازگشت.

وی ضمن ملاقات با رهبر معظم انقلاب پیشنهاد بازگشایی این دانشکده را در ایران مطرح می‌کند. معظم له نیز با استقبال از این اقدام ارزشمند طی نامه‌ای بر این امر تأکید می‌کنند که درپی آن دانشکده اصول‌ دین تأسیس شد.

هم اکنون این دانشکده اصول‌الدین در قم، تهران و دزفول در رشته علوم قرآن و حدیث فعالیت دارد و در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. هم‌چنین دانشکده اصول‌ دین موفق شده است مجوز پذیرش دانشجو از کشورهای دیگر را از وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری اخذ کند.

گسترش آموزش علوم قرآن و حدیث، تربیت متخصصان علوم قرآن و حدیث، فراهم ساختن زمینه و امکانات لازم برای ارتقای علمی کلیه داوطلبان علوم قرآن و حدیث به ویژه طلاب، پژوهش در زمینه بازشناسی احادیث اسلامی و پژوهش در علوم قرآنی از اهداف تأسیس این دانشکده شمرده شده است. در حال حاضر تعداد دانشجویان دانشکده در قم 129 نفر است.

بر اساس گزارش رسا، پذیرش این دانشکده در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از راه شرکت در آزمون سراسری و به صورت نیمه ‌متمرکز انجام می‌پذیرد و پذیرش مقطع دکتری با آزمون داخلی کتبی و مصاحبه زیر نظر اعضای کمیته آزمون و نماینده سازمان سنجش آموزش کشور صورت می‌گیرد.

«دانش» نام ماهنامه دانشجویی این دانشکده و «رساله‌الاسلام» نام فصلنامه آن است که از کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور مجوز انتشار گرفته است.

دانش ‌آموختگان دختر و پسر ایرانی و خارجی این دانشکده در دوره‌های یکم تا هفتم، پایان‌نامه‌های بسیاری را دفاع کرده‌اند و برخی دیگر از دور‌‌ه‌های ششم، هفتم و هشتم در حال پژوهش پایان‌نامه خود هستند. چهار پایان‌نامه دوره یکم دکتری در دست پژوهش است.

بر اساس این گزارش دانشکده اصول‌ دین از 27 عضو هیئت علمی به صورت تمام وقت و پاره وقت بهره می‌برد و در حال حاضر دکتر دشتی مدیر گروه علوم قرآنی دانشکده اصول‌ دین است.

نشانی پایگاه اطلاع رسانی دانشکده اصول‌ دین
www.usoladin.com  است .

/ 1 نظر / 174 بازدید

بسمه تعالي با عرض تسلیت بمناسبت فرارسيدن چهلمين روز در گذشت بانوی صالحه، مؤمنه ، پرهیزکار و مادر نمونه قرآني مرحومه بانو موسوی شوشتری متعلقه ي مرحوم علامه سید مرتضی عسکری به اطلاع می رساند مراسمي از سوي حجت الاسلام و المسلمين جاودان برگزار ميگردد زمان: پنجشنبه ۲۰/۸/۱۳۸۹ - بعد از نماز مغرب و عشاء مكان : تهران - خيابان ۱۷ شهريور - نرسيده به ميدان شهداء جنب ورزشگاه - دبيرستان سادات موسوي التماس دعا